Więzienne tatuaże
Poniedziałek, 10 Sierpień 2009 16:34

Widujemy je przede wszystkim w filmach, czasem u kogoś na ulicy. Przybierają różne formy – od wykonanych najprostszą metodą sinoniebieskich znaków czy obrazków po prawdziwie artystyczne, pełne kolorów i treści arcydzieła. I chociaż w Polsce raczej rzadko spotyka się w więzieniach tatuaże tak rozbudowane, jak u głównego bohatera serialu „Prison Break” to jednak niewątpliwie też zasługują na uwagę.


Co oznaczają ? I czy w ogóle niosą ze sobą jakieś komunikaty?

Do niedawna tatuaże więzienne były ważnym elementem w hierarchizacji życia za kratami. Na wolności nie mówiło się o nich, nie zdradzało znaczeń, stąd taka tajemniczość otaczająca więzienną symbolikę. Obecnie obyczaje uległy wyraźnemu rozluźnieniu, można znaleźć fachową literaturę poruszającą ten temat, niezastąpionym źródłem jest Internet.

 Każdy zakład karny lub areszt śledczy ma swoją symbolikę, która tak samo jak gwara więzienna (tzw. grypsera), też dzieli się na rejony. Możemy wyróżnić następujące herby zakładów karnych:

Róża w podkowie lub gołąb – Białołęka
Palma – Iława
Góra na tle wschodzącego słońca – Koronowo
Połowa zakratowanego okna, przylegająca połowa orła – Kraków
Ryby – Łódź
Żółw – Nysa
Głowa Orła – Szczecin
Gałązka wiśni – Sztum
Dwa skrzyżowane miecze - Strzelce Opolskie
Motyl – Warszawa (Mokotów)
Orzeł nad górami – Wrocław
Usta lub orzeł w locie – Wronki

Taki sam tatuaż, w zależności od ZK, w którym powstał, możne mieć różne znaczenia.

Duże znaczenie ma lokalizacja znaku. Spowodowane jest to koniecznością prostej i szybkiej wzajemnej identyfikacji np. podczas powitalnego podawania ręki. Symbole najczęściej tatuowane są zatem na prawej dłoni pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym, tak aby były od razu widoczne.


I tak np. jedna kropka między tymi palcami oznacza ogólnie fach złodziejski. Jeżeli widnieje tam strzałka, oznacza to, że mamy do czynienia z doliniarzem, kieszonkowcem. Sierp księżyca z gwiazdą lub kropką to nocny złodziej. Tego typu tatuaże należą do grupy dobrowolnych znaków.

Innym rodzajem więziennych znaków są te związane z grypserą, która niegdyś pełniła funkcję języka tajnego, gwary środowiskowej, mającej na celu poufne komunikowanie pewnych treści między więźniami, szczególnie tymi odsiadującymi długoletnie wyroki. Chociaż obecnie te znaki straciły na tajemniczości, ich stosowanie objęte jest normami grypserskimi, które określają kto może je nosić. Są wyraźnym komunikatem, czy ktoś należy do więziennych „ludzi” lub „git-ludzi” czy do „frajerów”, „nieludzi”. Tatuaże te mogą być wykonywane np. na twarzy skazanego, co ma wyraźnie pokazać wysoką pozycję przestępcy na drabinie więziennej hierarchii.
 

 
Do najważniejszych w tej kategorii należą m.in. :

cynkówka - mała kropka w okolicy lewego oka – jest oznaką przynależności do grupy grypsujących;
świr – kropka na czole, najczęściej pomiędzy brwiami – człowiek znający tajniki symulacji zaburzeń psychicznych, która często wymaga nieustannego prezentowania zachowań niekonwencjonalnych, uciążliwych dla otoczenia – tatuaż w widocznym miejscu ma ostrzegać wtajemniczonych, aby uniknąć nieporozumień;
klucz przekreślony krzyżykiem – włamywacz;
kropka za uchem, na nosie, w okolicy prawego oka – cwel, osobnik traktowany jako zhańbiony, godny pogardy, potępienia - tatuaż rzadko wykonywany, przeważnie przemocą;
serduszko w okolicy lewego oka, pod cynkówką lub zamiast niej – mąciciel , jeden z przywódców grypserskich;
kreseczka na przedłużeniu zewnętrznych kącików oczu – człowiek o sprawdzonym przez organizację zaufaniu.

Wśród „zasłużonych”
więźniów można spotkać również „dystynkcje” - wojskowe pagony tatuowane na barkach. Oznaczają one staż więzienny. Każda belka to 1 rok, a każda gwiazdka to 3 lata. A zatem stopień majora,  czyli dwie belki i gwiazdka, to 5 lat odsiadki. Powyżej stopnia pułkownika – 3 gwiazdki i dwie belki, czyli 11 lat – należy usunąć symbole i wytatuować wężyk generalski. Oznaczenia wypełnione prezentują liczbę lat odbytych, a ich kontury oznaczają liczbę lat pozostałych do zakończenia kary.

Trzecią, najliczniejszą kategorią są tatuaże nie podlegające bezpośrednio normom grypserskim, ale charakteryzujące środowisko. Symbole, rysunki i napisy obrazują stany ducha, postawy życiowe, deklarowane wartości etyczne i upodobania, które charakteryzują członków środowiska więziennego. Takie tatuaże mają  za zadanie: odstraszać, budzić lęk, w pewien sposób chronić posiadacza przed innymi skazańcami. Np. trupia czaszka z piszczelami na wysokości krtani oznacza mordercę. Dwie "toczki" w górnych partiach czoła oznaczają mściwego, zawistnego, niebezpiecznego nawet dla „swoich”, nieobliczalnego, "ruskiego" człowieka. Znak „666” na czole oznacza „synem Szatana”. Oczywiście tatuaż ten ma ostrzegać potencjalnych przeciwników i informować zarazem, że jego właściciel jest nieobliczalny.

Znaki dają również wyobrażenie mężności, siły i niezłomności. Mogą być to rysunki różnych strasznych istot, postaci np.: diabłów, wikingów,  potworów, wyrażających grozę wampirów i wilkołaków, agresywnych zwierząt, a nawet duchów.
Czasem są to też słowa lub skróty, w języku polskim, angielskim lub po łacinie:

Ś.K.I.F.H.L.I.Z. – śmierć kur**m i frajerom, chwała ludziom i złodziejom
born to raise hell – urodziłem się by czynić piekło
Vide Cull Fide – po łacinie znaczy „Patrz komu ufasz”

Dosyć często stosowane są też symbole oznaczające pragnienie dokonania zemsty. Przestępcy  wyznają odmienny od powszechnie przyjętego system wartości. Pozbawienie wolności staje się wtedy aktem represji, karą za czyn, który nie jest postrzegany przez nich za naganny. Rodzi to frustrację i poczucie krzywdy, co prowadzi do chęci dokonania zemsty na faktycznych lub tylko urojonych prześladowcach. Uczucia te są tym silniej przeżywane, im silniejszy jest związek więźnia z normami podkultury. Przykładowe symbole:
 


wąż – symbol zemsty
wąż w koronie lub owinięty wokół sztyletu – zemsta dokonana
ręka zakuta w zerwane kajdany ze sztyletem w dłoni - ucieczka w celu dokonania zemsty
kat z toporem w jednej ręce i uciętą głową w drugiej, obok pień katowski – „kat katom”, symbol zemsty na swoich katach, czyli przedstawicielach organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości

A jak są obecnie wykonywane więzienne tatuaże? Te najprostsze wykonywane za kratami tworzone są za pomocą maszynki nazywanej "dziargałką" lub "kolką". Takie urządzenie jest podobno dziecinnie proste do wykonania, nawet w warunkach zamkniętego zakładu karnego. Potrzebna jest oczywiście igła - może być wyniesiona z laboratorium szpitalnego. Za zbiornik może służyć obudowa długopisu, wypełniona barwnikiem, przemycanym do więzienia. Jeżeli nie ma takiej możliwości to barwniki wykonywane są ze sproszkowanych cegieł (kolor czerwony), ze stopionej gumy zerwanej z podeszwy buta (kolor czarny) czy ze zwykłego długopisowego tuszu (stąd powszechność koloru niebieskiego). Barwniki miesza się z szamponem w celu zagęszczenia, a ranę oczyszcza czymkolwiek, co zawiera jakiś alkohol, np. perfumami. Do całości przymocowuje się kabelki i silniczek, na przykład wymontowane z walkmana.
 
MichZdan
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Komentarze  

 
-3 # natalia 2011-10-28 21:13
mam 17 lat od 12 lat tate widziałam za kratami a teraz po raz pierwszy widze go na wolności jest to coś nowego w moim życiu i nie wiem jak sie teraz w stosunku do niego mam zachowywać poniewż jak juz wcześniej wspomniałam siedział bardzo długo we wiezieniu. prosze żebyście mi jakos doradzili bo wiem na 1000% ze jest GITEM bo cała rodzina o tym dużo razy wspominała
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # Młody 2011-12-12 09:38
Okarz mu SZACUNEK i Sie go słuchaj !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Wiolaaa 2012-04-03 18:32
Hey, mam pytanie mój chłopak siedział w więzieniu i ma kropke na lewym oku. Pytałam się go co to oznacza ale nie chciał mi powiedziec... :(
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # osakr 2013-02-24 20:43
GICIOR!!! bez lipy :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ad 2014-04-21 15:40
Że go dymali codziennie w dupe.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # lola 2014-07-27 17:28
świadome przedłużanie kary
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zajączek 2012-04-09 15:37
tu filmik z ciekawym przypadkiem "majora": http://www.youtube.com/watch?v=J8Ky-FwRH8E
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-4 # Pafel 2012-06-19 23:32
jak ma kropke to znaczy ze go cwelili kropka robiona pod przymusem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Wiolaaa 2012-06-21 06:23
Pafeł Czy jesteś tego pewny każdy mi mówił co innego.!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # arab 2012-07-13 07:46
ludzie co wy za bzduzy gadacie nie siedzieliście nigdy to nie mówcie a ty dziewczyno się nie martw jak w kryminale był gitem to znaczy że sobie dobrze tam radził
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # aguch 2012-07-14 20:58
słuchajcie mam pytanie. bo mój ojczym mam tatuaż na ręku. rozmawiałam na ten temat z kolegami którzy siedzieli mówią że on też ale jakoś przekonana nie jestem
~ ~♥~ ~ ten tatuaż wygląda mniej więcej tak o. możecie mi coś na jego temat napisać? A przede wszystkim czy siedział czy nie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Ivan 2012-07-17 11:31
Taki tatuaż oznacza przerwę w życiorysie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # aguch 2012-07-28 16:11
czyli jednak mój ojczym siedział ?
dziękuję bardzo teraz wiem jak bardzo niszczy życie mojej mamie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Dawid 2012-08-16 13:21
Jezeli ma na powiece to znaczy "Śpichy" czyli człowiek spiacy wszystko widzączy,jest czujny w każdej sytuacji.
A jak ma pod okiem to wtedy to jest Cynkówka -człowiek "grypsujący". Znak ten pozwala na identyfikacje przynależności podkulturowej skazanego w pierwszej chwili rozmowy z nim,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # zk rzów 2013-04-02 16:27
kropka to cwelus zalezy gdzie ma tom kropke
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wLiZśkif 2014-02-26 20:06
:D boze jak czasem sie to wszystko czyta to naprawde nie wiem czy się śmiać czy ....pierdolnąć frajera jakiegoś w łeb dechą od kibla .... :zzz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # kris 2014-04-10 10:23
mam znajomego i chciałem się dowiedzieć co oznacza świnia w krawacie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Maciek42na 2014-05-04 15:42
BDR tym co sie tu wypowiadaja
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież