Depresja, jak sobie z nią radzić?

Przewlekłe zaburzenia nastroju, czyli depresja to choroba, którą należy leczyć. Tymczasem w niemal połowie wypadków pozostaje niezdiagnozowana. Wiele dotkniętych nią osób lekceważy objawy, obawiając się wykluczenia społecznego i stygmatyzacji. Wstydzą się swojego problemu i nie chcą szukać profesjonalnej pomocy.


Leczenie depresji nie jest łatwe, ale przynosi dobre efekty (np. w centrum MKK Trimed psychiatra Łódź). W Europie na tę chorobę cierpi niemal ⅓ populacji, przy czym 2 razy częściej zapadają na nią kobiety. Długotrwałe obniżenie nastroju nie jest jedynie wymysłem słabych, nadwrażliwych ludzi, którzy nie radzą sobie z życiem. To realny problem, którego nie rozwiążą pocieszania najbliższych i wspierające poklepywanie po plecach.

Badacze od lat szukają rozwiązania zagadki dotyczącej przyczyn choroby. Jednak dotychczas nie udało się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Bez wątpienia ważną rolę grają w tym wypadku czynniki genetyczne, ale też choroby przewlekłe – nowotwory, nadczynność i niedoczynność tarczycy, zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, część leków, a u kobiet w okresie poporodowym – również hormony.

Źródło problemu rzadko daje się jednoznacznie określić. Często bowiem współwystępują czynniki biologiczne, społeczne i psychologiczne. Uwarunkowaniom dziedziczonym może na przykład towarzyszyć zła sytuacja materialna, rodzinna albo stres związany z trudnym, dramatycznym wydarzeniem w życiu (utratą pracy, śmiercią osoby bliskiej). Mówi się, że niemałe znaczenie dla rozwoju depresji może też mieć samotność i uzależnienia.

Jak rozpoznać pierwsze objawy depresji? Niewątpliwym sygnałem ostrzegawczym powinna być utrzymująca się przez dłuższy czas (powyżej dwóch tygodni) apatia, obniżony nastrój i anhedonia. Jeśli to, co dotychczas nas cieszyło, zajmowało nasz czas, sprawiało przyjemność, przestaje przynosić radość i zupełnie nas nie obchodzi, to znak, że należy udać się do psychologa lub psychiatry. Podobnie powinniśmy postąpić, gdy często zaczynamy myśleć o śmierci, samobójstwie, gdy towarzyszy nam poczucie braku sensu albo poczucie winy.

Poza zaburzeniami psychicznymi depresji często towarzyszą objawy somatyczne: zaburzenia apetytu, bezsenność, zawroty i bóle głowy, bóle żołądka, ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który zdiagnozuje chorobę i zaleci leczenie depresji (np. w naszym ośrodku w Łodzi).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *