WordPress: Poradnik dla początkujących

WordPress to system zarządzania treścią (CMS), który umożliwia użytkownikom stworzenie strony internetowej lub bloga od podstaw, lub ulepszenie już istniejącej strony internetowej. WordPress to najpopularniejszy CMS na świecie, z 60% udziałem w rynku.

WordPress to darmowe i otwarte oprogramowanie wydane na licencji GPL. Oznacza to, że każdy może pobrać, zainstalować i używać WordPressa w dowolnym celu. Co więcej, każdy może przyczynić się do jego rozwoju.

Jak działa WordPress?

WordPress jest napisany w PHP i używa bazy MySQL do przechowywania danych. Kiedy użytkownik chce wyświetlić stronę w witrynie WordPress, kod PHP pobiera wymagane dane z bazy danych i składa je w stronę HTML, która jest następnie wysyłana do przeglądarki internetowej użytkownika.

Wkład w rozwój WordPressa

Jak wspomniano wcześniej, WordPress jest oprogramowaniem open source. Oznacza to, że każdy może wnieść kod do projektu. W rzeczywistości od 2003 roku do rozwoju WordPressa przyczyniło się ponad 50 000 osób. Zdecydowana większość z nich to wolontariusze, którzy poświęcają swój czas i wiedzę za darmo.

Jednakże istnieje również wiele firm i organizacji, które również pomogły w rozwijaniu WordPressa. Należą do nich między innymi Google, Facebook, Microsoft czy Yahoo!

Wsparcie dużych firm

Chociaż można by pomyśleć, że duże firmy, takie jak Google, będą próbowały konkurować z WordPressem, w rzeczywistości wspierają go dość mocno. Na przykład, Google zintegrował specjalne funkcje w swojej wyszukiwarce, które ułatwiają ludziom znalezienie stron internetowych wykonanych za pomocą WordPressa. Facebook również dostosował swoje portale społecznościowe aby były bardziej kompatybilne z tym system CMS.

Jeśli rozważasz użycie systemu zarządzania treścią (CMS), powinieneś zdecydowanie rozważyć WordPress. Może on pomóc Ci stworzyć stronę internetową lub bloga od podstaw, jak również ulepszyć już istniejącą stronę. Dodatkowo, dzięki wsparciu dużych firm, takich jak Google i Facebook, możesz uzyskać dostęp do wielu wygodnych narzędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *