Obraz to nie tylko to, co znajduje się na płótnie. Dopełnieniem tego, co umieścił na nim artysta jest rama. Nie powinna być ona dobrana w sposób przypadkowy.
Istnieją pewne zasady, jeżeli chodzi o tą kwestię. Jeżeli odwiedziłeś kiedyś muzeum, w którym były wystawiane obrazy to wiedz, że rama w przypadku każdego z tych dzieł została wybrana w odpowiedni sposób, nie ma tutaj miejsca na przypadek. Można np. zauważyć, że portrety przedstawicieli bogatych, znaczących rodów są zwykle oprawione w złocone ramy.
Ma to podkreślić znaczenie osoby, którą przedstawiono na płótnie. Jeżeli autor dzieła przedstawił martwą naturę lub pejzaż, obraz będzie zapewne oprawiony w drewnianą ramę posiadającą niewiele dodatkowych zdobień. Jeśli chodzi o malarstwo współczesne, zwykle stosuje się tutaj prostą, niepozorną ramę, która nie jest w żaden sposób zdobiona. Dzieła sztuki, które powstały niedawno są najczęściej eksponowane właśnie w taki sposób. Jeśli dzieło ma niewielkie rozmiary, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie szerokiej ramy.
Następuje wtedy optyczne powiększenie obrazu. Specjaliści radzą również zwrócić uwagę na to, jaki kolor ma ściana, na której ma zawisnąć obraz. Także ten czynnik ma wpływ na wybór ramy. Jeżeli ściana ma ciemny kolor, złocenia ramy będą znakomicie widoczne na takim tle. Na pewno nie będą robić takiego wrażenia, jeśli tło będzie jasne. Profesjonalny producent ram do obrazów doskonale zna zasady, jakie należy stosować. Jest więc w stanie udzielić klientowi profesjonalnej porady. Ostateczny wybór ramy zawsze należy do niego, powinien on jednak wziąć pod uwagę rady eksperta. Dzięki temu obraz będzie wyeksponowany w takiej ramie, która będzie najlepszym możliwym w danym przypadku dopełnieniem tego, co jest widoczne na płótnie. Poszukujesz producenta ram do obrazów – lustro w czarnej ramie? Zadzwoń lub napisz.