Jazda na nartach dla wymagających

Jedną z najbardziej znanych firm zajmujących się produkcją sprzętu narciarskiego i snowboardowego jest Head. Ma ona długą i bogatą historię. Założycielem firmy jest pochodzący z Filadelfii Howard Head urodzony w 1914 roku.

W młodości planował, że zostanie pisarzem, ostatecznie jednak został inżynierem lotnictwa. Gdy miał 33 lata po raz pierwszy miał styczność z nartami i tego pierwszego z nimi kontaktu na pewno nie wspominał potem dobrze. Okazało się, że narty, na których zjechał on ze stoku były ciężkie i niezbyt wygodne. Wykonanie jakiegokolwiek manewru było trudnym zadaniem. Head doszedł wtedy do wniosku, że sam potrafiłby zaprojektować o wiele lepsze narty, znacznie wygodniejsze w użyciu. Jako materiał dla nart swojego autorstwa wybrał plastik i metal. Była to wówczas nowość, ponieważ w tamtych czasach narty produkowane były zwykle z drewna.

Przy projektowaniu nart wykorzystał wiedzę zdobytą w trakcie pracy w zawodzie inżyniera. Pierwszy stworzony przez niego model otrzymał nazwę Honeycomb, do produkcji tych nart wykorzystane zostało aluminium oraz plastik. Zaletą tych nart było to, że gwarantowały swobodę wykonywania manewrów na stoku, nie ważyły przy tym tyle, co znane wówczas drewniane narty. Okazało się jednak, że model Honeycomb posiada również istotną wadę, narty te łatwo było uszkodzić. Konieczne było wdrożenie zmian, ich konsekwencją był wzrost wagi nart co można uznać za minus, ale jednocześnie znacznie wzrosła ich odporność na uszkodzenia, co niewątpliwie było zaletą – zobacz tu narty Lublin.

W 1950 Howard Head założył firmę Head Ski Company. W krótkim okresie czasu stała się ona wiodącym producentem nart alpejskich, najpierw na terenie Ameryki Północnej, a potem praktycznie na całym świecie. Z czasem oferta firmy została poszerzona o sprzęt przeznaczony nie tylko dla miłośników sportów zimowych. Można było kupić ubrania i buty sportowe oraz rakiety do tenisa sygnowane logiem Head. Na wzrost popularności firmy miało wpływ to, że produkowany przez nią sprzęt używany był przez sportowców na igrzyskach olimpijskich, zarówno zimowych, jak i letnich. Marka Head wciąż jest jedną z najbardziej cenionych w świecie sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *