Szafran, co za niesamowita roślina i przyprawa

Szafran jest jedną z tych roślin, które są znane ludzkości już od tysięcy lat. Stosowany był w tych starożytnych państwach o których uczymy się na lekcjach historii.

Był przyprawą, która była dodawana do potraw w celu poprawienia ich smaku. To jednak nie jedyne z jego zastosowań. Szafran był również wykorzystywany jako barwnik do tkanin. Uważano go także za skuteczny lek na wiele dolegliwości. Z czasem szafran zniknął całkowicie w stanie dzikim, stając się rośliną uprawianą przez człowieka. Jest najdroższą z przypraw. Uważany jest za najbardziej szlachetną spośród wszystkich znanych człowiekowi.

Obecnie największe uprawy można znaleźć w takich krajach, jak Turcja, Indie czy Hiszpania. To właśnie z ostatniego z wymienionych państw pochodzi najwyżej oceniana odmiana szafranu. Roślina ta ma duże wymagania, jeżeli chodzi o warunki, w jakich ma się rozwijać. Wymaga też wiele cierpliwości od osoby, która zdecydowała się na uprawianie jej. Cebulki krokusa powinny być zakopane w glebie, która jest bogata w próchnicę. Powinny przebywać w ziemi przez okres dwóch lat. Następnie sadzi się je po raz drugi. Dopiero wtedy możliwe jest uzyskanie szafranu. Obecnie ta najdroższa z przypraw jest obiektem zainteresowania naukowców. Tu kupicie szafran: https://emandaryn.pl/product/szafran-02-g/

Bada się jej właściwości lecznicze. Duże zainteresowanie budzi zawarta w tej przyprawie krocyna. Może ona okazać się skutecznym lekiem na depresję. Jest to obecnie jedna z chorób cywilizacyjnych. Znalezienie leku skutecznie ograniczającego jej wpływ na ludzki organizm byłoby na pewno sukcesem świata nauki. Warto przy tym zauważyć, że już w czasach starożytnych uważano tę roślinę za lek potencjalnie przynoszący ulgę osobom pogrążonym w smutku. Ile kosztuje szafran w Polsce? Wszystko zależy od jakości przyprawy. Może być to nawet kilkadziesiąt tysięcy zł za kilogram. Należy pamiętać o tym, że dodawany jest do potraw w niewielkich ilościach. Przesada w tej kwestii może oznaczać nawet poważne kłopoty ze zdrowiem. Osoby zainteresowane przyrządzeniem potrawy z dodatkiem szafranu bez problemu znajdą w internecie wiele przepisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *